Sąd Okręgowy w Szczecinie powołuje się na artykuł mec. Tima w sprawie transgranicznego polsko-niemieckiego postępowania upadłościowego
Mec. Tim, tłumacz przysięgły języka niemieckiego, został przywołany w sprawie transgranicznego polsko-niemieckiego postępowania upadłościowego przed Sąd Okręgowy w Szczecinie. Sąd powołał się na publikację „Upadłość konsumencka w prawie polskim i niemieckim a praktyka forum shopping”, która ukazała się w czasopiśmie IKAR 2018, nr 6, System Informacji Prawnej Legalis.
Sprawa dotyczyła wpływu zwykłego miejsca pobytu dłużnika i miejsca, gdzie skupiona jest jego działalność ekonomiczna na jurysdykcję krajową sądu polskiego. Publikacja mec. Tima została przez sąd wykorzystana jako odniesienie do interpretacji unijnego rozporządzenia w sprawie transgranicznych postępowań upadłościowych.
Sąd Okręgowy w Szczecinie stwierdził, że dłużnik ma swoje zwykłe miejsce pobytu w Niemczech, ponieważ tam mieszka i pracuje ze swoją żoną oraz odmówił otwarcia postępowania w Polsce. Dłużnikowi nie udało się wykazać dostatecznych związków gospodarczych lub osobistych z Polską. Sąd zgodził się z poglądem mec. Tima, że miejsce zatrudnienia dłużnika może być decydującym kryterium dla ustalenia miejsca jego zwykłego pobytu.
Przywołanie poglądu mec. Tima w tej sprawie potwierdza naszą ekspertyzę w zakresie transgranicznego prawa upadłościowego. Będziemy w przyszłości wykorzystywać nasze kompetencje, aby oferować naszym klientom jak najlepsze wsparcie.
Jeśli masz pytania dotyczące postępowania upadłościowego, mogą Państwo napisać do nas wiadomość na adres: info@taxtechadvisory.pl lub skorzystać z formularza kontaktowego.
Z postanowieniem można zapoznać się na następującej stronie internetowej: